19-10-2022

Apartament inwestycyjny – to się opłaca

Apartament inwestycyjny – to się opłaca
Ceny mieszkań w Warszawie, od początku roku, poszły w górę o ponad 4 proc., a stawki najmu o 18 proc. To oznacza, że inwestycja w mieszkanie na wynajem ma sens. Nadal chroni kapitał przed inflacją i gwarantuje wysokie zyski. Sama inflacja powoduje, że cena mieszkania będzie rosła o kilkanaście procent rocznie, a niska zdolność kredytowa Polaków i uchodźcy z Ukrainy nakręcają popyt na wynajem.

Najbardziej opłaca się kupić apartament inwestycyjny od dewelopera, bo jest on dostosowany do potrzeb najemców, dzięki czemu znajdziemy na niego wielu chętnych. Takie lokale są zabezpieczone aktem notarialnym i wpisem do księgi wieczystej i nie generują ryzyka związanego ze skutkami ustawy o ochronie praw lokatorów.

- Takim produktem są apartamenty inwestycyjne należące do tzw. kategorii aparthoteli, np. Apartamenty Pileckiego 59 na warszawskim Ursynowie. Projekt obejmuje 224 lokale. Wszystkie mają duże balkony i wyposażone są w klimatyzację. Mogą być przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, idealnie sprawdzą się również jako biuro. Kupując je możemy odliczyć 23 proc. stawkę VAT. Ceny zaczynają się od 295 tys. zł brutto - mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.

Apartamenty Pileckiego 59 to kategoria premium. W budynku zastosowano energooszczędne rozwiązania technologiczne, przewidziano pomieszczenie na pralnię samoobsługową. Na parterze powstaną lokale handlowo-usługowe, w tym przystosowane do prowadzenia restauracji. W garażu podziemnym będą 162 miejsca postojowe i stacja ładowania samochodów elektrycznych, a parking naziemny pomieści 106 aut. Apartamentowiec znajduje się w dobrej lokalizacji, blisko stacji metra, lotniska, galerii, Centrum Biznesowego Domaniewska i uczelni wyższych. W pobliżu znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura: sklepy, punkty usługowe, restauracje, kawiarnie, centra medyczne, siłownia, poczta, stacja paliw.

- Według danych serwisów nieruchomości spadek liczby ofert mieszkań na wynajem, w stosunku do ubiegłego roku, jest bardzo widoczny. Sytuacja na rynku sprzyja zatem wynajmującym, ale nie najemcom. Mieszkań brakuje, a chętnych, z uwagi na nieprzychylną kredytobiorcom politykę banków jest coraz więcej. Opłacalność inwestycji w apartament na wynajem, jeśli jest za gotówkę, ciągle znacznie wyprzedza lokaty czy obligacje, a nie można również zapominać o wzroście wartości nieruchomości w czasie, zwłaszcza w obliczu rosnącej  inflacji – dodaje Małgorzata Ostrowska.

J.W.Construction Holding