13-04-2022

Apartament inwestycyjny coraz bardziej opłacalny

Apartament inwestycyjny coraz bardziej opłacalny
- Kupując apartament w Jerozolimskie Invest w Al. Jerozolimskich w Warszawie, w cenie 360 tys. zł, można osiągnąć roczną stopę zwrotu na poziomie ok. 8 proc. brutto. Gotowy do zamieszkania, funkcjonalnie urządzony lokal można wynająć od zaraz za kwotę ok. 3 000 zł miesięcznie - mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.

Z danych PKO BP wynika, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni marca liczba dostępnych mieszkań na wynajem w Warszawie zmniejszyła się o ponad 40 proc. To zapewne związane jest z uchodźcami z Ukrainy. Niewykluczone, że presję na rynek najmu zaczną wywierać również Polacy, których nie będzie stać na kredyt. Eksperci z portalu Otodom.pl prognozują, że na rynek najmu, oprócz studentów, wkroczą wkrótce rodziny. Tylko w pierwszej połowie marca, na największym rynku w Warszawie, stawki na rynku najmu wzrosły nawet o 20-30 proc.
 
W I kwartale 2022 roku J.W. Construction uruchomił sprzedaż ostatniej puli apartamentów inwestycyjnych znajdujących się w Al. Jerozolimskich 216 w Warszawie. Te lokale to znakomity produkt inwestycyjny. Mają odrębną, indywidualną księgę wieczystą, są nowocześnie urządzone, gotowe do zamieszkania lub wynajęcia. Lokale są już wynajmowane, dzięki czemu kupujący zarabia od razu, a po wygaśnięciu umowy może wynająć lokal na własnych warunkach.  
 
W lutym J.W. Construction uruchomił sprzedaż kolejnego obiektu z tego typu lokalami; przy ul. Pileckiego 59 na warszawskim Ursynowie. Obiekt jest w trakcie budowy, której zakończenie zaplanowane jest na koniec roku. 
 
- Pileckiego 59 wyróżnia ponadczasowy design i standard. Na parterze budynku będą lokale handlowo-usługowe, w garażu podziemnym miejsca postojowe i stacja ładowania samochodów elektrycznych, przewidziano też pomieszczenie na pralnię samoobsługową. Lokalizacja niedaleko stacji metra Stokłosy, w odległości ok. 10 minut samochodem do międzynarodowego lotniska i 15 minut do centrum Warszawy, to kolejny atut obiektu. Apartament można kupić już za 295 tys. zł  - mówi Małgorzata Ostrowska. 
 
Mieszkanie to wciąż opłacalna inwestycja. Według wyliczeń ekspertów z Cenatorium, w ciągu 16 lat cena mieszkań się podwoiła. W kolejnych latach można spodziewać się wzrostu cen na poziomie ok. 10 proc. rocznie. Rosnące ceny mieszkań, coraz wyższe stopy procentowe i coraz bardziej rygorystyczny sposób liczenia zdolności kredytowej osłabiają jednak popyt na rynku mieszkaniowym a perspektywy rozwoju otwierają dla rynku najmu. 
 
Zwiększone zapotrzebowanie na lokale na wynajem i wzrost stawek najmu, zdaniem ekspertów, będzie utrzymywał się nawet jeśli emigranci, którzy obecnie kreują dodatkowy popyt na wynajem, wrócą do swoich domów. Pojawił się bowiem efekt społeczny - potrzeba większej elastyczności i mobilności, którą manifestują młodzi ludzie a zarazem, to właśnie w nich najbardziej uderza czynnik ekonomiczny – brak wystarczającej zdolności kredytowej.
 
Dobre perspektywy najmu oznaczają, że wciąż warto traktować zakup nieruchomości jako inwestycję. Przy oprocentowaniu lokat poniżej wskaźnika inflacji zakup lokali pozostanie najlepszą ochroną kapitału. 

 

J.W. Construction Holding