04-05-2022

Apartamenty na wynajem - pomysł na skuteczne zarabianie

Apartamenty na wynajem - pomysł na skuteczne zarabianie
Kupno kawalerki, która pozwoli czerpać zyski z najmu przez wiele lat, a w odpowiednim momencie jej sprzedaż z zyskiem lub przekazanie dziecku? Tak, eksperci zapewniają, że teraz jest idealny moment na taką decyzję inwestycyjną.

Mieszkania w Warszawie są coraz droższe, a największe zapotrzebowanie na lokale jest na rynku nowych kawalerek. Te sprzedają się najszybciej, bo nadal są na celowniku inwestorów. W marcu najmniejsze kawalerki w Warszawie podrożały, względem lutego o 4,1 proc., w skali roku ich wycena wzrosła w stolicy o ponad 26 proc. Przy oprocentowaniu lokat poniżej wskaźnika inflacji zakup nieruchomości pozostaje najlepszą ochroną kapitału.
 
Małe mieszkania świetnie nadają się do wynajmowania. Jest na nie największy popyt. Najczęściej wybierane są przez studentów, singli lub młode pary, które nie mają dzieci. Lokale blisko centrum chętnie wynajmują przedsiębiorcy i menadżerowie. Od dwóch miesięcy popyt na wynajem kreują również emigranci. W kwietniu, w porównaniu z kwietniem 2021 r., jak wynika z analizy JLL, doradcy na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, liczba mieszkań w ofercie zmalała o ponad 80 proc. 
 
Coraz bardziej rygorystyczne podejście banków do liczenia zdolności kredytowej toruje drogę rozwoju dla rynku najmu dla Polaków, których nie stać na kredyt. Aż 79 proc. osób zapytanych w badaniu zorganizowanym przez Otodom i Politykę Insight, o sytuację na polskim rynku nieruchomości, w I kwartale 2022 roku, odpowiedziało, że decyzję o wynajmowaniu mieszkania podjęły głównie ze względów finansowych. 
 
- Znakomitym produktem inwestycyjnym są apartamenty należące do tzw. kategorii aparthoteli, takie jak np. Apartamenty Pileckiego 59 na warszawskim Ursynowie - zabezpieczone aktem notarialnym i wpisem do księgi wieczystej. Kupując taki lokal można odliczyć 23 proc. stawkę VAT. Minilokale poniżej 25 m kw., z uwagi na brak możliwości zameldowania w nich, nie generują ryzyka związanego ze skutkami ustawy o ochronie praw lokatorów. Można liczyć na regularny miesięczny dochód z wynajmu długoterminowego, krótkoterminowego; idealnie sprawdzą się też jako biuro. Dzięki położeniu w pobliżu wyższych uczelni i zagłębia biurowego, nie ma problemu z wynajęciem, tym samym przychód w postaci czynszu z najmu jest tym większy i pewniejszy. Roczna stopa zwrotu tylko z wynajmu apartamentu, który można kupić już za 295 tys. zł., wynosi ok. 8 proc. brutto - mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.
 
W budynku Pileckiego 59 na parterze są przewidziane lokale handlowo-usługowe – w tym przystosowane do prowadzenia działalności fitness clubu i restauracji. W garażu podziemnym będą 162 miejsca postojowe i stacja ładowania samochodów elektrycznych, a parking naziemny pomieści 106 aut. W budynku zastosowano energooszczędne rozwiązania technologiczne, przewidziano pomieszczenie na pralnię samoobsługową. 
 
- Efektowna aranżacja niewielkiego lokalu, który będzie spełniał różne funkcje, nie jest łatwa. Warto postawić na spójne i przemyślane rozwiązania, które zapewnią funkcjonalność, a zarazem optyczne powiększenie powierzchni. Do tego potrzebna jest wiedza, praktyka i solidna ekipa wykonawcza. Stąd naszym klientom zapewniamy wsparcie architektów z firmy redNetDom, która projektuje i wykańcza lokale „pod klucz”, zapewnia zakup i dostawę najbardziej odpowiednich materiałów wykończeniowych, dba o najdrobniejsze szczegóły w trakcie realizacji zlecenia – dodaje Małgorzata Ostrowska. 

 

J.W.Construction Holding