14-09-2021

Aurec Home buduje nową historię Ursusa

Aurec Home buduje nową historię Ursusa
Deweloper odtworzy klimat historycznych Zakładów Mechanicznych Ursus, zamieniając ich fragment na nową, miejską przestrzeń użytkową - osiedle Fabrica Ursus

Najnowsza inwestycja dewelopera Aurec Home to innowacyjny projekt, który w myśl postmodernistycznych trendów architektonicznych przywraca do życia i konserwuje pozostałości starej, historycznej części miasta i ponownie oddaje ją miejskiej społeczności do użytku, pod postacią funkcjonalnego i pełnego zieleni osiedla mieszkaniowego.

Twórcą projektu jest architekt Adam Wagner, prezes studia projektowego PBPA Projekt, odpowiedzialnego m.in za kompleks biurowy Warsaw Spire. Dla Wagnera, priorytetowym celem przy tworzeniu Fabrica Ursus było zintegrowanie dwóch wizji miasta - nowej i zabytkowej w jeden, pełen zieleni, funkcjonalny “pomnik” przeszłości. W tym celu do wykończenia projektu użyto detali i reliktów, pozostałych po dawnych zabudowaniach zakładowych. Była to własna inicjatywa twórcza Adama Wagnera, który pragnął maksymalnie podkreślić pozostałości zabudowań, a współczesne detale potraktować jedynie jako tło dla elementów industrialnych. 

Twórcy Fabrica Ursus chcą, by mieszkańcom osiedla na każdym kroku towarzyszyło dziedzictwo tej części miasta, dlatego na osiedlu zobaczymy koła zębate wtopione w chodnik czy wyeksponowane maszyny produkcyjne. Natomiast fragmenty metalowej konstrukcji dachu zostaną użyte jako detale architektoniczne. Aurec Home zdecydował się również na innowacyjny motyw industrialny w postaci ceglanych części zabudowy, wykorzystanych z pozostałości pofabrycznych.  

- W naszej wizji elementy industrialne mają być elementem widocznym na wszystkich etapach osiedla. Mam nadzieję, że będą wzbudzać w mieszkańcach ciekawość i chęć poznania historii tego  miejsca - mówi znany architekt. 

Projekt Aurec Home podąża za najgorętszymi światowymi trendami architektonicznymi - postindustrializmem i nowym Bauhausem. Styl loftowy, który charakteryzuje się elementami inspirowanymi architekturą przemysłową to obecnie najbardziej pożądany europejski trend. Na mapie Europy Fabrica Ursus dołączy do tak prestiżowych projektów jak, zrewitalizowana londyńska dzielnica portowa Docklands czy gazomierze w Wiedniu.

Największą dumą napawa Adama Wagnera innowacyjność nowej inwestycji Aurec Home. - Połączenie elementów Fabryki od strony ulicy Ogniowej z funkcją mieszkaniową. jest to bardzo ciekawe, a zarazem bardzo funkcjonalne. Udało się powiązać integralnie nowoczesną architekturę, współczesną funkcję osiedla mieszkaniowego z funkcją historyczną - opowiada o projekcie Wagner. 

Osiedle, którego sprzedaż wystartowała w czerwcu tego roku, będzie inwestycją na miarę światowych projektów industrialnych. Na działce o powierzchni 2,5 ha deweloper przewiduje budowę 800 mieszkań, o metrażu od 35 do 100 m2, ulokowanych w 6-7 kondygnacyjnych budynkach mieszkalnych. Kompleks mieści się niedaleko kolejki PKP na Ursusie, także przyszli mieszkańcy dotrą do centrum w zaledwie paręnaście minut. Przewidywany termin oddania inwestycji do użytku przypada na 2027 rok.

Aurec Home