26-07-2022

Develia i The Heart tworzą platformę do zarządzania najmem dla rynku PRS

Develia i The Heart tworzą platformę do zarządzania najmem dla rynku PRS
Develia zawarła umowę współpracy joint venture z firmą The Heart, zajmującą się venture building. W ramach umowy powstanie spółka, której głównym produktem będzie platforma do zarządzania wynajmem mieszkań skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Platforma będzie kompleksowym narzędziem do obsługi najmu, obejmującym cały proces zaczynając od marketingu lokali przeznaczonych na wynajem, poprzez przeprowadzenie procesu najmu mieszkania i rozliczenie czynszu, na dodatkowych usługach dla najemców - takich jak catering, sprzątanie czy naprawy - kończąc.

Spółka, która powstanie w ramach JV będzie kontrolowana przez Develię, której zespół posiada niezbędne kompetencje i know-how, zarówno w obszarze nieruchomości komercyjnych, jak i mieszkaniowych. The Heart jest partnerem technologicznym, odpowiadającym za stworzenie i funkcjonowanie platformy. Koncepcja biznesowa to efekt prac obu podmiotów, które będą wspólnie pracować nad dalszym rozwojem spółki. Nakłady inwestycyjne na projekt wyniosą łącznie 8,5 mln złotych w perspektywie 3 lat. Łączne docelowe zaangażowanie Develii wyniesie maksymalnie 7,5 mln złotych. W zależności od etapu inwestycji i stopnia realizacji programu motywacyjnego deweloper będzie posiadał od 76,5% do 57,5% udziałów w kapitale zakładowym spółki.

- Od kilku kwartałów obserwujemy systematyczny rozwój rynku najmu instytucjonalnego. Dodatkowo w następstwie wzrostu stóp procentowych i wojny w Ukrainie znacznie zwiększył się popyt na mieszkania na wynajem, a stawki czynszów zachęcają inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do lokowania środków na rynku nieruchomości. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma zasoby, żeby zająć się złożonym procesem najmu, dlatego chcemy zaadresować tę potrzebę i zaoferować rynkowi platformę, która znacznie go usprawni. Będzie to ułatwienie zarówno dla właścicieli mieszkań, niezależnie od tego czy są to fundusze czy klienci indywidualni, ale też dla osób szukających mieszkania na wynajem - mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. - Rozwój na rynku najmu instytucjonalnego jest jednym z istotnych celów, które określiliśmy w strategii na lata 2021-2025. Platforma będzie dodatkowym elementem, który uzupełni i podniesie wartość naszej oferty dla inwestorów PRS - dodaje Andrzej Oślizło. 

Platforma będzie oferować kompleksową obsługę najmu, w tym znalezienie najemcy, kwestie formalne i podpisanie umowy. Następnie umożliwi przekazanie mieszkania i prowadzenie bieżących rozliczeń. Wszystko to realizowane będzie w oparciu o rozwiązania technologiczne, które umożliwiają zarządzanie całym najmem przez aplikację mobilną. Wśród dodatkowych usług dla najemców dostępne będą m.in. bieżące naprawy czy zamówienie cateringu. Jednak przede wszystkim platforma ma za zadanie dawać poczucie komfortu korzystania z wynajętego mieszkania, a inwestorom pełną wiedzę na temat sytuacji najemcy w każdym momencie trwania umowy. W ofercie dla rynku PRS znajdzie się dodatkowo zarządzanie nieruchomością, w tym przeglądy techniczne czy utrzymanie części wspólnych.     

- Wynajmowanie mieszkań często wiąże się z dużym zaangażowaniem i poświęceniem czasu właścicieli w wiele spraw dotyczących nieruchomości. Dziś chcemy pokazać, że dzięki technologii cały ten proces dla obu stron może być tak prosty jak zamówienie jedzenia na dowóz, czy zakupy online. Dodatkowo, technologia daje nam możliwość ciągłego rozwijania produktu i dodawania nowych funkcji. Chcemy maksymalnie zdygitalizować relację między najemcami i wynajmującymi, wprowadzając zupełnie nową jakość do tej usługi – mówi Maciej Marszałek, CEO The Heart. - Nasze doświadczenia w tworzeniu cyfrowych rozwiązań w oparciu o projektowanie doskonałego UX oraz procesów dają nam pewność, że stworzymy funkcjonalne i od dawna oczekiwane narzędzie – dodaje.

Operacyjne uruchomienie platformy planowane jest na 2023 rok. Na początku rozwiązanie będzie dostępne dla funduszy i klientów indywidualnych posiadających mieszkania z oferty Develii. W kolejnych etapach deweloper planuje rozszerzenie grona potencjalnych odbiorców. Według założeń, w perspektywie 5 lat, do 2027 roku platforma ma obsługiwać kilkanaście tysięcy mieszkań.  

Develia