30-09-2020

Grupa ROBYG: wyniki finansowe za H1 2020

Grupa ROBYG: wyniki finansowe za H1 2020
Przychody ze sprzedaży przekroczyły 295 mln zł
Grupa ROBYG odnotowała w pierwszym półroczu 2020 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 295 mln zł. Zysk netto wyniósł 30,3 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 27,6 mln zł.
 
W pierwszym półroczu 2020 roku Grupa ROBYG zakontraktowała 795 lokali netto w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu oraz podpisała 1028 umów deweloperskich z uwzględnieniem sprzedaży WPB (Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego). Ponadto sprzedaż budynku biurowego, sfinalizowana w czerwcu, pozwoli na koncentrację na budownictwie mieszkaniowym. Spółka uznała w przychodach 697 lokali.
 
- Pierwsze półrocze 2020 roku było sporym wyzwaniem dla całej polskiej gospodarki – warto jednak podkreślić, że nasze budowy i inwestycje mieszkaniowe były realizowane praktycznie bez żadnych opóźnień przez cały okres pandemii i lock downu. Dzięki temu planujemy oddanie do użytkowania tyle lokali, ile zaplanowaliśmy na 2020 rok, a wyniki finansowe Grupy ROBYG są stabilne i przewidywalne. To częściowo specyfika naszej branży, ale przede wszystkim efekt żelaznej dyscypliny w zakresie generalnego wykonawstwa inwestycji budowlanych. Okres pandemii pozwolił rozwinąć nam nowe kanały sprzedaży i komunikacji z klientami, które w długim terminie pozwolą na zwiększanie sprzedaży. Ponadto istotnie zaangażowaliśmy się w pomoc potrzebującym, przekazując ponad 100 tys. zł na sprzęt medyczny i wsparcie Powstańców czy seniorów. 
Niezależnie od turbulencji w polskiej gospodarce, w 2020 roku wprowadziliśmy do sprzedaży wiele nowych osiedli, a nasi klienci mogą wybierać spośród ponad 1700 lokali w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Ponadto zainwestowaliśmy we Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane oraz nowy grunt w Warszawie. Planujemy kolejną inwestycję w infrastrukturę publiczną – wybudujemy most na warszawskim Wilanowie. Jak widać byliśmy zatem bardzo aktywni, realizując plany z nawiązką. Warto podkreślić także, że podczas tego trudnego okresu nie dokonaliśmy żadnych zwolnień – w poczuciu odpowiedzialności za 3000 rodzin, którym Grupa zapewnia przychody” – powiedział Eyal Keltsh, wiceprezes zarządu ROBYG SA.
 
ROBYG to 22 000 sprzedanych lokali i ponad 70 000 zadowolonych klientów. Potencjał sprzedażowy spółki na kolejne kwartały jest wysoki – zasoby gruntów umożliwiają wybudowanie około 16 580  mieszkań.
 
ROBYG wprowadził do oferty nowy format mieszkań – mikroapartamenty Modern Space w sąsiedztwie projektu City Sfera w warszawskich Włochach. W 2 budynkach Modern Space znajdą się 402 lokale o metrażach od 17 – 39 m2. Modern Space to nowoczesny charakter i elegancka forma, które gwarantują komfort użytkowania. Na parterze planowane są lokale usługowe i sklepy, a na pierwszym piętrze przestrzeń przeznaczona m.in. na Centrum Medyczne. Recepcja z portierem, monitoring i ochrona zapewnia bezpieczeństwo, a strefa ogólnodostępnych usług: pralnia, suszarnia, fitness, strefa biurowa oznaczają wyższy standard inwestycji i stanowią o jej atrakcyjności dla klientów. Lokalizacja w pobliżu ośrodków biznesowych to także wyjątkowa okazja inwestycyjna. Możliwość wykończenia pod klucz i  odpisania podatku VAT to kolejne atuty Modern Space. To doskonała inwestycja pod względem lokowania kapitału – pierwsza oferta mieszkań w Warszawie, w najbardziej poszukiwanym małym metrażu, z tak wysokim standardem budynku i pakietem usług dodatkowych.
 
Kluczowe wydarzenia w 2020 roku:
 
Intensyfikacja działalności w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu – Grupa wprowadziła do sprzedaży nowe etapy inwestycji: Mój Ursus, Osiedle Życzliwa Praga, City Sfera, Lawendowe Wzgórze, oraz Jagodno, a także nowe projekty Lagom i Więcej.
Wdrożenie nowych kanałów sprzedaży i komunikacji z klientami: VIDEO CHAT, podpis elektroniczny.
Podpisanie ostatecznej umowy zakupu Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, które od wielu dekad prowadzi działalność deweloperską we Wrocławiu. Tym samym ROBYG zwiększy swój potencjał sprzedażowy we Wrocławiu o 800 lokali.
 
Zakup gruntów:
o na warszawskiej Pradze, w sąsiedztwie osiedla Praga Arte. Powierzchnia nieruchomości wynosi 0,7 ha i umożliwia realizację 190 mieszkań, łącznie 9 300 PUM
o w Gdańsku – nieruchomość o powierzchni 3,3 ha, umożliwia realizację 16 500 PUM
o w warszawskiej dzielnicy Ursus – nieruchomość o powierzchni 1,3 ha, umożliwia realizację ok. 20 500 PUM
o w dzielnicy Gdańska Stogi – nieruchomość o powierzchni 0,9 ha, umożliwia realizację 7 800 PUM
o przedwstępna umowa zakupu gruntu w dzielnicy Warszawy Wawer – nieruchomość o powierzchni 4,3 ha, umożliwia realizację ok.38 000 PUM.
 
Otrzymanie tytułu Firmy Dobrze Widzianej 2020 – nagrody Business Center Club (BCC) pod patronatem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nagroda została przyznana w uznaniu zaangażowania społecznego ROBYG oraz realizowania przez firmę idei odpowiedzialnego biznesu.
Wsparcie potrzebujących oraz instytucji opieki medycznej na ponad 100 tys. zł w okresie pandemii koronawirusa. Spółka nie dokonała także zwolnień podczas epidemii i zachowała miejsca pracy w poczuciu odpowiedzialności za 3000 rodzin, którym Grupa zapewnia przychody.
Inwestycje w infrastrukturę publiczną – we współpracy z urzędem dzielnicy ROBYG zbuduje most przez Potok Służewiecki na warszawskim Wilanowie. Przeprawa stworzy nowy wjazd do Miasteczka Wilanów oraz połączy ulicę Sarmacką ze skrzyżowaniem al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy. Deweloper wybuduje przedłużenie ul. Sarmackiej i most nad potokiem wraz z ciągami dla pieszych oraz przejazdem rowerowym, natomiast ZDM przebuduje skrzyżowanie.
Robyg