18-03-2021

Kobieta żadnej pracy się nie boi

Kobieta żadnej pracy się nie boi
Dziś kobiety pracują w sektorach, które jeszcze niedawno stereotypowo uważano za męskie. Należy do nich branża deweloperska. Panie rządzą na budowach, projektują i sprzedają mieszkania. Są szefami marketingu i kierują finansami

Budownictwo jako kierunek studiów w 2019 roku wybrało 7 601 kobiet, co daje 39 proc. wszystkich studentów tego działu. Architekturę wybrało 6528 dziewczyn, czyli 71,4 wszystkich studentów. W ciągu dziesięciu lat udział kobiet na politechnikach wzrósł z 31 proc. do 37 proc. O ile kobiety pracujące w biurach architektonicznych nikogo dziś nie dziwią, to na budowach jeszcze tak.

Czy słusznie? 

W zatrudnieniu mężczyzn i kobiet w budownictwie są jeszcze spore różnice, ale też nie można już powiedzieć, że budownictwo to domena mężczyzn. Obecnie rynek pracy jest bardzo otwarty na zatrudnianie kobiet w branży budowlanej. Z badania firmy rekrutacyjnej HRK wynika, że 12 proc. kierowników budów to panie. Siła fizyczna na placu budowy jest przydatna, ale wśród inżynierów liczy się przede wszystkim wiedza, doświadczenie, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i odpowiedzialność, a to cechy, których paniom nie brakuje. 

- Praca w budownictwie nie należy do łatwych - nadzór budowy, weryfikacja postępu prac, dbanie o bezpieczeństwo. Trzeba twardo stąpać po ziemi, co kobietom nie jest obce. Ponadto dokładność, skrupulatność, empatia, a przede wszystkim wielozadaniowość, zapewniają im istotne miejsce w tym zawodzie. Kobiety dbają o porządek, jakość i bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest fakt, że wpływają na dobrą atmosferę w zespole – mówi Tomasz Trzyszka, dyrektor techniczny Aurec Home. 

Kobiety to również dyrektorzy finansów i dyrektorzy działów marketingu i sprzedaży w firmach deweloperskich i budowlanych. Dobrze zorganizowane, elastyczne i myślące strategicznie, realizują długotrwałe cele przedsiębiorstw. Panie zdominowały działy sprzedaży tej branży. 

- Potrafią budować dobre relacje z klientami. Z empatią wsłuchują się w ich potrzeby, są pomocne i wspólnie z nimi szukają najlepszych rozwiązań, co klienci doceniają i uwielbiają. Przy zakupie mieszkania panie zwracają uwagę na inne kwestie niż panowie np. ustawność przestrzeni mieszkania, schowki, zielone otoczenie osiedla czy ekologiczne udogodnienia. Dlatego wolą doradztwo kobiet, z którymi po prostu lepiej się rozumieją – mówi Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home

Dodaje, że firmy, które doceniają pracę i rolę kobiet, niewątpliwie na tym zyskują. - Aurec Home chce być liderem tej tendencji.  Inżynierowie, architekci, sprzedaż i marketing –  w tych obszarach w naszej firmie pracują kobiety z korzyścią dla wszystkich. 

 

Aurec Home