10-10-2019

Lokal użytkowy daje zarobić więcej niż mieszkanie

Lokal użytkowy daje zarobić więcej niż mieszkanie
Nie tylko wielcy inwestorzy z grubym portfelem, ale także ci drobni, którzy planują zainwestować oszczędności w zakup nieruchomości zastanawiają się, który produkt jest bardziej opłacalny i bezpieczny. Lokaty i inne produkty bankowe to jedna możliwość - po drugiej stronie są produkty dla osób chcących aktywniej, ale w sposób eliminujący ryzyko, zarządzać swoim kapitałem- inwestycje w nieruchomości mieszkalne lub lokale użytkowe
- Średnie oprocentowanie lokat bankowych do 30 lipca 2019 oscylowało na wysokości 1,43 % w skali roku– mówi Zuzanna Należyta, Dyrektor ds. Handlowych w Eco- Classic.- Przy inflacji, która jednocześnie wynosiła  2,9 % inwestorzy ponoszą straty. Szukają więc innych rozwiązań lokowania oszczędności. Od lat popularne jest kupowanie mieszkań na wynajem- nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa czy Gdańsk, ale także w mniejszych uniwersyteckich ośrodkach. Powodzeniem cieszą się także mieszkania i apartamenty w wakacyjnych kurortach. Komfortowym rozwiązaniem jest zlecenie administrowania mieszkaniem  wyspecjalizowanej firmie, która zapewnia wynajem lokalu. Jednak inwestycja w lokale użytkowe to także niezwykle atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych form oszczędzania. 
 
W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się lokale użytkowe. Informacje o niepłacących czynszu lokatorach, kłopotach z egzekucją należności i eksmisją sprawiają, że duża część potencjalnych kupujących skłania się do inwestowania w lokale użytkowe. I jest to racjonalne posunięcie, albowiem stopa zwrotu inwestycji w lokal komercyjny jest o 2-4 % rocznie wyższa niż w mieszkalny. Ponadto najemca lokalu użytkowego zawiera przeważnie długoletnią umowę, ponieważ angażuje swój, często niemały kapitał, w dostosowanie pomieszczeń do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Szczególnie kosztowne są adaptacje lokali gastronomicznych- restauracji, kawiarni czy barów.
 
Szeroki wybór metraży 
 
Często mniejsi inwestorzy obawiają się, że cena zakupu lokalu użytkowego będzie dużo wyższa niż mieszkania w tej samej lokalizacji. Koszt zakupu najmniejszego lokalu jest jednak porównywalny z zakupem kawalerki o podobnej powierzchni. Przy czym nowe mieszkanie wymagać będzie dodatkowo nakładów na jego wykończenie: zakupu drzwi wewnętrznych, podłóg, glazury, terakoty, wyposażenia łazienki i kuchni.
 
W większości nowobudowanych budynków mieszkalnych, deweloperzy już w projekcie przewidują na parterze lokale użytkowe: sklepy spożywcze, usługi, gastronomię, aptekę. Inwestorom oferowane są lokale o bardzo zróżnicowanej powierzchni już od ok. 30 m2, jak np. lokale przygotowane w inwestycji “Wolne Miasto” w Gdańsku, warszawskich Apartamentach “Przy Arsenale” czy osiedlu “MOJA Północna”, do nawet kilkuset, zajmujących kilka poziomów, jak w przypadku dwupoziomowego lokalu znajdującego się na  osiedlu “Hubertus”, wybudowanym przez ECO-Classic na warszawskim Służewcu. Ceny takich lokali wynoszą zależności od miasta i rodzaju inwestycji- od 5460 zł/m2 w gdańskim Wolnym Mieście, od 7000 zł/m2 w „MOJA Północna” na Tarchominie i od 15 000zł/m2. w budowanych w centrum Warszawy Apartamentach „Przy Arsenale” .
 
Dobra lokalizacja sprzyja rentowności
 
Dla rentowności inwestycji lokalizacja i wiarygodność najemcy lokalu użytkowego mają podstawowe znaczenie. Atrakcyjne lokale użytkowe w najciekawszych lokalizacjach sprzedawane są często jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dobra lokalizacja to jednak nie tylko centrum dużego  miasta, ale także nowe, duże osiedla, na których jest zapotrzebowanie na handel  i usługi.
 
Najpopularniejsze są stosunkowo małe lokale. Wynika to z szerokiej grupy potencjalnych najemców, których mogą skusić niskie czynsze. Mniejsze sklepy mogą pracować także w święta i weekendy, co także nie jest bez znaczenia dla potencjalnego inwestora. Najwyższe czynsze płacą natomiast najemcy prowadzący lokale gastronomiczne i sklepy z alkoholem.
 
-  Projektując nowe inwestycje staramy się, by zaspokajały potrzeby wszystkich naszych klientów.  Dlatego wszystkie lokale użytkowe, jakie posiadamy w ofercie mają witryny wychodzące na ulicę lub w główny ciąg komunikacyjny oraz miejsce na reklamę. Zależy nam, aby część komercyjna dopełnia atrakcyjności części mieszkalnych i by były one wobec siebie komplementarne - wyjaśnia Zuzanna Należyta z ECO-Classic.- Inwestycja w lokale usługowo- handlowe to doskonała i bezpieczna lokata kapitału. Szczególnie, że wprowadzenie przepisów dotyczących najmu instytucjonalnego promujących najem w cenie niższej niż komercyjna, dotyczy jedynie lokali mieszkalnych, a nie użytkowych.
 
Inwestowanie w lokale użytkowe jest mniej rozpowszechnioną, ale jednocześnie intratniejszą formą lokowania kapitału. Wyższe stopy zwrotu, mniejszy zakres nakładów, możliwość swobodnego dopasowania metrażu do możliwości finansowych inwestora sprawiają, że amatorów tego typu nieruchomości będzie systematycznie przybywać. 
Eco Classic