07-07-2021

Mieszkania w Chorzowie coraz droższe

Mieszkania w Chorzowie coraz droższe
W Chorzowie, obok lokalnych deweloperów, pojawili się ogólnopolscy, a nawet zagraniczny. Jednak uruchomienie kilku nowych projektów nie wpłynęło na zatrzymanie szybkiego, widocznego z tygodnia na tydzień, wzrostu cen. I nic nie wskazuje na to by ten trend miał się szybko odwrócić

W 2020 roku w miastach Aglomeracji Śląskiej ceny mieszkań na rynku pierwotnym wrosły o 7 proc., a na rynku wtórnym o 9 proc. r/r. Najdroższe były Katowice, miały też najwięcej ofert sprzedaży – prawie o 20 proc. więcej niż Chorzów i Tychy, aż o 40 proc więcej niż Ruda Śląska. W pierwszych miesiącach roku ceny nie przestały rosnąć. Według danych NPB w pierwszym kwartale 2021 roku ceny mieszkań w Polsce były wyższe o 8 proc. r/r. Przeciętna cena transakcyjna w I kwartale 2021 roku wynosiła w Katowicach 7.371 zł (o 5 proc. więcej niż w I kwartale 2020). Najbardziej zdrożały duże lokale.

Rosną też ceny mieszkań w Chorzowie i raczej trudno oczekiwać by sytuacja miała się zmienić. Niewiele pomoże tu założona w maju br. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, która planuje wybudować 400 mieszkań na wynajem. Program jest dedykowany dla osób, które czują się wykluczone na rynku mieszkaniowym, bo nie stać ich na zakup własnego M. Deweloperzy, którzy do tej pory dostrzegali przede wszystkim potencjał stolicy Aglomeracji Śląskiej – Katowic, i tam lokowali swoje projekty mieszkaniowe, uruchomili w Chorzowie kilka inwestycji. Jednak są to małe projekty, niewystarczające by zaspokoić wysoki popyt. Dlatego i pod tym względem Chorzów prawie dogania już Katowice. Szacowana cena za m kw. dla Chorzowa od początku roku wzrosła o 6,32 proc. 
 
- Dobrze zlokalizowane nieruchomości o wysokim standardzie drożeją najbardziej dlatego, że są szczególnie odporne na rynkowe wahania. Zainteresowanie nimi wykazują nie tylko inwestorzy, którzy ten segment traktują jako dobrą lokatę kapitału, lecz także klienci, którzy dla siebie szukają większych metraży - mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.
 
Ogólnopolski deweloper J.W. Construction, który ma na swoim koncie ponad 32,8 tys. lokali wybudowanych w całym kraju, a ponad 630 w Katowicach, rozpoczął w czerwcu budowę kameralnego osiedla w Chorzowie. 
 
- Chorzowianie, którzy są zainteresowani zakupem mieszkań, nie będą już zmuszeni zawężać poszukiwań do rynku katowickiego, gdzie do tej pory był największy wybór. Osiedle Kościuszki to prawdziwe centrum Chorzowa. W pobliżu znajdują się szkoły i liczne sklepy, domy towarowe i miejsca rozrywki, a także największy park w Europie – Park Śląski. Atutem osiedla jest też nowoczesna architektura i funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania w podwyższonym standardzie, z dużymi balkonami. Docelowo w sześciu budynkach powstanie 256 mieszkań o powierzchni od 25,75 do 82,65 m kw., w garażach będzie 316 miejsc postojowych, a na parkingu naziemnym – 70. 
 
Eksperci rynku mieszkaniowego nie pozostawiają złudzeń. Początek roku okazał się rekordowy dla budownictwa mieszkaniowego w regionie, ale już w czerwcu liczba dostępnych ofert zaczęła spadać. Chociaż w ciągu ostatnich miesięcy w Chorzowie uruchomionych zostało kilka inwestycji, popyt nadal przewyższa podaż. Średni czas wygaśnięcia oferty sprzedaży na rynku pierwotnym w tym mieście to 80 dni i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. Pozytywny wpływ na popyt mają niskie stopy procentowe i coraz bardziej przystępne warunki kredytów hipotecznych. Zarazem rosnące ceny materiałów budowlanych rzutują na koszty prowadzenia inwestycji; przedłużające się procedury administracyjne i mała dostępność gruntów spowalniają ich rozpoczęcie, a mniejsza liczba pracowników – ich budowę.  Zgodnie z danymi GUS, cena produkcji budowlano-montażowej wzrosła w I kwartale 2021 roku, w stosunku do IV kwartału 2020 roku, o 0,7 proc.
 
Chorzów to miasto z potencjałem. Dużą rolę odgrywa tutaj lokalizacja. Z uwagi na dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, wiele osób decyduje się tu zamieszkać, nawet jeśli pracuje nieco dalej. Do Katowic, gdzie ceny mieszkań ciągle jeszcze są znacznie wyższe niż w Chorzowie, można dojechać w kilka minut. Biegnie tędy autostrada A4 a także Drogowa Trasa Średnicowa, łącząca miasto z Rudą Śląską, Zabrzem czy Gliwicami. Atuty Chorzowa zauważają też zagraniczni inwestorzy. Liczne sygnały świadczą o optymizmie przedsiębiorców oraz odrabianiu pandemicznych strat. W opublikowanym w czerwcu najnowszym raporcie, obrazującym sytuację regionalnej gospodarki w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku, eksperci zwrócili m.in. uwagę, iż ogólny wskaźnik koniunktury jest wyższy niż średnia długookresowa z ostatnich dziesięciu lat. Wskazania te nie zmniejszają się już czwarty miesiąc z rzędu. 

 

J W Construction