14-10-2020

Polacy bogacą się na nieruchomościach premium

Polacy bogacą się na nieruchomościach premium
Polacy chętnie kupują nieruchomości premium, które od lat są intratną inwestycją. Ceny stale rosną, a rynek pokazuje, że ta tendencja powinna utrzymać się jeszcze przez długi czas. Jak wynika z raportu KPMG, rynek nieruchomości luksusowych rozwijał się w ciągu ostatnich lat dynamicznie, a jego wartość zbliża się w Polsce do 4 mld zł. Eksperci z Angel Poland Group na przykładzie swojego portfolio pokazują rosnący trend i tłumaczą z czego on wynika.
Wciąż powiększa się grupa osób nabywających nieruchomości z segmentu premium, a wraz z ich liczbą rosną też ceny za mkw. apartamentów. Jeszcze w 2019 roku w Polsce ceny kształtowały się na poziomie 6 534 euro/mkw. W państwach Europy Zachodniej prestiżowe nieruchomości są wciąż sporo droższe. Dla porównania, za metr kwadratowy inwestycji o podobnym standardzie w Madrycie należy zapłacić 7 000 euro, w Berlinie - 9 100 euro, w Paryżu 15 100 euro, a w Londynie 17 700 euro.
 
Przekraczanie progów cenowych 
 
Mimo rosnących cen nieruchomości premium, ich popularność ciągle wzrasta. Obserwują to deweloperzy z tego segmentu:
 
- Widzimy rosnącą popularność nieruchomości luksusowych. W 2016 r., kiedy w naszym portfolio oferowaliśmy apartamenty w Angel Wawel, sprzedawaliśmy penthouse’y w cenie 22 tys./mkw. Niektórzy mówili wówczas, że to jedne z najdroższych mieszkań na rynku krakowskim i że drożej już nie będzie. W 2020 r. z 11 penthouse’ów początkowo dostępnych w ofercie Angel Stradom zostały nam w sprzedaży tylko 4, a ich ceny zaczynają się od 35 tys./ mkw. Jesteśmy atrakcyjni dla inwestorów, którzy porównują ceny z nieco droższym rynkiem warszawskim i wyraźnie droższym rynkiem starej Europy. - zwraca uwagę Małgorzata Nowodworska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group w Krakowie. 
 
Nieruchomości luksusowe są odporne na zawirowania rynku, dlatego ich ceny powoli, ale sukcesywnie rosną i nie są narażone na spadki. W perspektywie kilkuletniej zawsze zyskują na wartości. Inną opcją na zarobek jest także ich wynajem.
 
- Spora część naszych klientów wynajmuje nieruchomości, stąd też podjęliśmy decyzję o poszerzeniu profilu działalności grupy i od 2020 zajmujemy się także kompleksowym zarządzaniem apartamentami klientów w ramach nowopowstałej spółki Angel Management. Usługa obejmuje wykończenie, wynajem długoterminowy oraz nawet sprzedaż na rynku wtórnym - mówi Tomasz Karpiel, dyrektor operacyjny grupy Angel Poland.
 
Polacy coraz zamożniejsi
 
Dobra sytuacja na rynku nieruchomości premium wynika z tego, że Polacy jako naród znacznie wzbogacili się na przestrzeni kilku lat. W 2019 roku nad Wisłą mieszkało już prawie 116 tys. osób kwalifikujących się do kategorii HNWI (high net worth individuals), czyli osób, których majątek netto przekracza wartość 1 mln dolarów. Pod tym względem Polska wyprzedziła już Finlandię i Grecję.
 
Według badania KPMG Polacy bogacą się przede wszystkim dzięki dobrej pracy i karierze (58% badanych wskazało ten czynnik jako główny). Nie bez znaczenia jest także działalność inwestycyjna, którą wskazało 22% ankietowanych. 
 
- Decyzje zakupowe naszych klientów pokazują, że często są motywowani celami inwestycyjnymi. Nabywany apartament nie zawsze ma przeznaczenie mieszkalne, często traktowany jest jako ochrona kapitału. Jeżeli natomiast klient traktuje zakup jako swój przyszły dom, to  jest to  także wyznacznik pewnego statusu społecznego, wysokich oczekiwań co do standardu oraz chęci życia w centrum miasta - mówi Małgorzata Nowodworska. 
 
Premium czyli jakie? 
 
Nieruchomości premium to tylko 1 procent z całej puli mieszkań dostępnych na rynku. Dla poszukujących nieruchomości luksusowych kluczowa jest ich lokalizacja. Chodzi tu zarówno o miasto, jak też o uznawaną za prestiżową dzielnicę. Inne ważne cechy to m.in. wyróżniający się projekt architektoniczny, duży metraż, dostępność terenów zielonych, przestronne tarasy i przeszklenia  a także dostępność usług i doświadczeń, które nie są osiągalne w standardowych ofertach deweloperów.
 
Mieszkańcy Angel Stradom będą mogli liczyć na profesjonalną obsługę concierge, dostęp do pełnego wachlarzu restauracji w części usługowej czy strefy wellness & SPA. Inwestycja jest w bliskiej odległości od Wawelu i ekskluzywnego hotelu pięciogwiazdkowego Autograph Collection by Marriott. Otwarcie hotelu przewidywane jest na przyszły rok.
Angel Poland Group