27-08-2021

Robyg buduje w Wilanowie

Robyg buduje w Wilanowie
Grupa Robyg rozpoczyna nową inwestycję w warszawskim Wilanowie. Spółka sfinalizowała zakup gruntu o wielkości 11,9 hektara i potencjale budowlanym ponad 104 tys. PUM. Kwota transakcji wyniosła 263,2 mln zł.

Robyg zbuduje tu nowe, wieloetapowe osiedle – zgodnie z filozofią wielofunkcyjnych przestrzeni, które spełniają wszystkie potrzeby mieszkańców. Sklepy, centra fitness, przedszkola, żłobki, galerie handlowe, restauracje – wszystko, co zapewnia komfortowe życie zaledwie o kilka kroków od domu.

- To największa transakcja zakupu gruntów na rynku deweloperów mieszkaniowych w ciągu ostatnich lat. Teren jest ogromny i pozwala na atrakcyjne zagospodarowanie, ze wszystkimi udogodnieniami ważnymi dla mieszkańców. Tak, jak deklarowaliśmy, zgromadziliśmy duże środki w celu rozwoju banku ziemi i ten cel realizujemy sukcesywnie od 2020 roku – już kupiliśmy grunty za łączną kwotę ponad 700 mln zł. Planujemy kolejne inwestycje, na które mamy zabezpieczone środki. Od dwóch lat akumulowaliśmy zysk, a nasz akcjonariusz z Grupy Goldman Sachs nie pobierał dywidendy – co pozwoliło zgromadzić ponad 400 mln zł. Do tego otrzymaliśmy dodatkowe finansowanie od akcjonariusza na kwotę 100 mln zł i z sukcesem sfinalizowaliśmy emisję obligacji o wartości 150 mln zł. To sprawia, że mamy bardzo komfortową sytuację i dużą przewagę konkurencyjną, jeśli chodzi o decyzje inwestycyjne. Nie wykluczamy zainteresowania akwizycjami – może to być zakup całych podmiotów wraz z nieruchomościami, wydzielonych części przedsiębiorstw czy rozległych terenów poprzemysłowych – ponieważ mamy rozbudowane doświadczenie w rewitalizacji gruntów i przywracaniu dużych fragmentów dzielnic w miastach. Chcemy umacniać swoją pozycję w miastach, w których działamy (Warszawa, Trójmiasto, Wrocław i Poznań) – rozważamy także możliwość wejścia do nowego miasta. Będzie to jednak zależało od możliwości nabycia gruntów i skali działalności, jaką moglibyśmy prowadzić w nowej aglomeracji – mówi Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Robyg. 

W pierwszym półroczu 2021 roku Grupa Robyg zawarła ponad 2300 umów rezerwacyjnych netto oraz podpisała około 2100 umów deweloperskich i przedwstępnych w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Spółka przekazała ok. 1100 lokali. To rekordowy wynik potwierdzający pozycję Grupy Robyg w czołówce deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Robyg planuje w 2021 podpisać ponad 4000 umów rezerwacyjnych oraz przekazać 3000 lokali.
Spółka ma jeden z największych banków ziemi w Polsce, obecnie posiada w ofercie 1500 lokali i cały czas wprowadza nowe inwestycje oraz kolejne etapy osiedli. W 2021 roku Robyg uruchomił już 14 nowych projektów i zamierza także rozpocząć sprzedaż w Poznaniu. Tylko 3 proc. oferty to lokale gotowe – co potwierdza dużą popularność mieszkań budowanych przez Robyg. Większość mieszkań jest wyposażona w standardzie w system Smart House firmy Keemple.

- W pierwszym półroczu 2021 roku zainwestowaliśmy ponad 365 mln zł w rozbudowę banku ziemi w Warszawie, Gdańsku i Gdyni. Łącznie daje to potencjał budowlany na około 190 tys. powierzchni użytkowej. Zakupy te uzupełniły grunty zakupione w 2020 roku za ponad 375 mln zł w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu (ponad 330 tys. powierzchni użytkowej). Łączne zasoby gruntów zapewniają nam potencjał sprzedażowy około 22.000 lokali. Planujemy przeznaczyć na zakup gruntów łącznie ponad 600 mln zł i realizujemy program skokowego wzrostu biznesu. W tym celu akumulowaliśmy wypracowany zysk, który za lata 2019-2020 wyniósł około 400 mln zł. Ponadto otrzymaliśmy dodatkowy kapitał w wysokości 100 mln zł od akcjonariusza – Bricks Acquisition Limited z Grupy Goldman Sachs. Mamy doskonałą pozycję gotówkową, sięgającą 400 mln zł. Dodatkowo w I półroczu 2021 roku z sukcesem zakończyliśmy emisję obligacji o wartości 150 mln zł – dodaje Oscar Kazanelson.

W 2020 roku Grupa Robyg zanotowała przychody ze sprzedaży przekraczające 1,11 mld zł, zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 211 mln zł – czyli o 18,6 proc. więcej niż w 2019 roku, a EBIT 269 mln zł – wzrost o 12,4 proc. rok do roku. W 2020 roku Grupa Robyg podpisała 2738 umów deweloperskich i przedwstępnych  oraz 2156 umów rezerwacyjnych netto w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Spółka przekazała 2715 lokali.

- Komfort naszych klientów jest dla nas najważniejszy, dlatego cały czas podwyższamy standard mieszkań w naszych inwestycjach i wprowadzamy innowacyjne rozwiązania. Nowością są ekologiczne farby elewacyjne, pochłaniające zanieczyszczenia – jedna ze ścian przyjmie postać artystycznego murala. Nasza wyjątkowa jakość obejmuje ponadstandardową wysokość mieszkań, balkony, loggie lub tarasy w każdym mieszkaniu, drewniane okna, dźwiękoszczelność, wideofony, instalacje światłowodowe, a także lobby z portierem i oświetlenie LED części wspólnych zasilane przez panele fotowoltaiczne. Ponadto na każdym osiedlu projektujemy obszerne tereny zielone, ogrody deszczowe, place zabaw, siłownie, stacje rowerowe, monitoring wizyjny HD i ładowarki samochodów elektrycznych. Przygotowujemy specjalne tereny spacerowe, a także budki dla ptaków i domki dla owadów. Każde mieszkanie jest wyposażone w standardzie w system Smart House firmy Keemple. Wszystkie te elementy wpisują się w misję i strategię ESG, jaką realizujemy w Robyg – na którą składa się ekologia, społeczne zaangażowanie i ład korporacyjny. Już dzisiaj wiele ze stosowanych przez nas rozwiązań w budownictwie oraz podejmowane inicjatywy społeczne i pracownicze wskazują na zaangażowanie firmy w filozofię zrównoważonego rozwoju – podkreśla Oscar Kazanelson.

 

Robyg