28-10-2020

Robyg powiększył bank ziemi w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku

Robyg powiększył bank ziemi w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku
Ponad 170 tys. m2 PUM w nowych lokalizacjach
Grupa ROBYG w 2020 roku nabyła nowe grunty w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku – łącznie powiększając swój potencjał budowlany o ponad 170 000 m2 PUM, z uwzględnieniem przejęcia Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Nowe działki zlokalizowane są w atrakcyjnych dzielnicach: w Warszawie na Pradze, Wawrze oraz w Ursusie, zaś w Gdańsku m.in. w dzielnicy Stogi.
 
Potencjał sprzedażowy spółki na kolejne kwartały jest wysoki – obecnie w ofercie znajduje się ponad 1 700 lokali, a zasoby gruntów umożliwiają wybudowanie ponad 17 000 mieszkań. Grupa ROBYG ma obecnie w budowie ponad 6 500 mieszkań – wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramami.
 
Po trzech kwartałach 2020 roku Grupa ROBYG zakontraktowała 1 401 lokali netto w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu oraz podpisała 1 893 umowy deweloperskie . Spółka przekazała 874 lokali na koniec Q3 2020. ROBYG to 22 000 sprzedanych lokali i ponad 70 000 zadowolonych klientów.
 
- Mamy obszerny bank ziemi, który zabezpiecza naszą działalność na kolejne 3-4 lata. W ubiegłym roku sfinalizowaliśmy znaczące zakupy gruntów na ponad 343 000 PUM – co daje łącznie ponad 510 000 PUM w ciągu ostatnich 21 miesięcy. W Warszawie i Gdańsku mamy ugruntowaną pozycję na rynku inwestycji mieszkaniowych, rozwijamy się także intensywnie we Wrocławiu i Poznaniu. W ofercie zapewniliśmy klientom atrakcyjne lokalizacje, ale nie spoczywamy na laurach. Mamy zabezpieczone środki na zakupy gruntów i kolejne inwestycje. Naszym celem jest utrzymanie dotychczasowego poziomu działalności – co oznacza sprawne uruchamianie kolejnych projektów osiedli. Obserwujemy, że ceny mieszkań nie spadają – w niektórych lokalizacjach nawet rosną. Spodziewamy się raczej ustabilizowania cen, ale nie ich spadku. Po pierwsze – klienci nie rezygnują ze swoich planów mieszkaniowych, a popyt inwestycyjny rośnie – zwłaszcza, że obecnie WIBOR jest rekordowo niski, co może zachęcać do inwestycji w nieruchomości. Po drugie, klienci szukają coraz lepszych projektów, z balkonami i tarasami – w dobrych lokalizacjach. Klienci oczekują dobrze zaprojektowanych mieszkań, by w razie potrzeby korzystać z nich także w ramach pracy zdalnej. ROBYG bardzo mocno wspiera swoich klientów także w obszarze procedur kredytowych – mamy specjalne umowy z bankami, dzięki którym nasi klienci mają łatwiejszy dostęp do kredytów i mniej procedur. Nasi klienci mogą być pewni, że eksperci pomogą im przejść przez procedury kredytowe, dzięki czemu zakup i finansowanie mieszkania w ROBYG będą przyjemne i bezproblemowe. To pozwala na szybką ścieżkę – ułatwiającą sprawne rozpatrzenie wniosku kredytowego – powiedział Eyal Keltsh, wiceprezes zarządu ROBYG SA.
 
Grupa ROBYG – przy wsparciu inwestora strategicznego z Grupy Goldman Sachs – ma stabilną pozycję gotówkową i planuje kolejne inwestycje, a także akwizycje w Polsce. Spółka ocenia niezaspokojony popyt na mieszkania na nadal bardzo wysokim poziomie ponad 2,5 mln lokali.
 
W 2019 roku Grupa ROBYG odnotowała przychody w wysokości 1,12 mld zł. Zysk netto wyniósł 202 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 178 mln zł. W 2019 Grupa zainwestowała w bank ziemi w 4 miastach – Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu ponad 330 mln zł. W analizowanym okresie ROBYG wprowadził do sprzedaży 3215 mieszkań.
 
Grupa ROBYG zapewnia mieszkańcom swoich osiedli liczne, innowacyjne rozwiązania technologiczne – które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacyjne mieszkań.
Wszystkie osiedla mają doskonale zaprojektowaną zieleń niską i wysoką, aby redukować wpływ promieniowania słonecznego, przegrzewania otoczenia i retencjonowanie wody – przez system korzeniowy oraz liście – czyli powierzchnię biologicznie czynną.
 
Ponadto:
pnącza na ścianach zewnętrznych to dodatkowa produkcja tlenu – z płaszczyzn pionowych – oraz pochłanianie CO2, a także obniżenie temperatury zewnętrznej na elewacji
dachy budynków w technologii stropodachu odwróconego z powierzchnią żwirową pozwalają na retencjonowanie wody raz zmniejszenie przegrzewania
oświetlenie LED w częściach wspólnych w budynków zmniejsza zużycie energii elektrycznej
 
Na osiedlach ROBYG dostępna jest pełna instalacja światłowodowa, panele fotowoltaiczne, elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne oraz system monitoringu znacząco podwyższający bezpieczeństwo. Wykorzystanie naturalnych zasobów (np. światła słonecznego) pozwala obniżyć czynsz i dbać o środowisko.
 
Wszystkie osiedla ROBYG posiadają także instalację fotowoltaiczną, która wytwarza energię elektryczną zużywaną na potrzeby stref wspólnych budynku – czyli oświetlenia między innymi korytarzy, klatek schodowych, lobby czy stref fitness i miejsc zabaw dla dzieci. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku – wykorzystuje naturalny sposób wytwarzania energii elektrycznej, ale nie pochłania zasobów, a dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji budynku, co mieszkańcy odczuwają w portfelu.
 
Wszystkie mieszkania ROBYG w standardzie wyposażone są w nowoczesną technologię Smart House firmy Keemple. Klienci nie muszą ponosić za to rozwiązanie żadnych dodatkowych opłat. Smart House umożliwia zdalne sterowane domową elektroniką, ogrzewaniem, a także systemem bezpieczeństwa. Technologia zapewnia komfort oraz pomaga oszczędzać – dzięki niej można obniżyć rachunki za prąd nawet do 30%.
 
Ponadto ROBYG oferuje nowy format lokali – mikroapartamenty Modern Space w sąsiedztwie projektu City Sfera w warszawskich Włochach. W 2 budynkach Modern Space znajdą się 402 lokale o metrażach od 17 – 39 m2. Modern Space to nowoczesny charakter i elegancka forma, które gwarantują komfort użytkowania. Na parterze planowane są lokale usługowe i sklepy, a na pierwszym piętrze przestrzeń przeznaczona m.in. na Centrum Medyczne. Recepcja z portierem, monitoring i ochrona zapewnia bezpieczeństwo, a strefa ogólnodostępnych usług (pralnia, suszarnia, fitness, strefa biurowa) podnoszą standard inwestycji i stanowią o jej wyjątkowości.
 
Lokalizacja w pobliżu ośrodków biznesowych gwarantuje doskonałą stopę zwrotu. Możliwość wykończenia pod klucz i  odpisania podatku VAT to kolejne atuty Modern Space. To doskonała inwestycja pod względem lokowania kapitału – pierwsza oferta mieszkań w Warszawie, w najbardziej poszukiwanym małym metrażu, z tak wysokim standardem wykończenia i pakietem usług dodatkowych.
Robyg