11-08-2023

RONSON Development: wyniki finansowe za I połowę 2023 roku

RONSON Development: wyniki finansowe za I połowę 2023 roku
Potężny wzrost sprzedaży i gotowość ofertowa dewelopera na drugą połowę roku
  • 494 sprzedane lokale w pierwszym półroczu 2023 (vs. 213 w pierwszej połowie 2022 r.) – o 132% więcej r/r
  • Przekazanie 385 lokali w pierwszym półroczu 2023 (vs. 360 w I połowie 2022 r.)
  • Przychody Spółki ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych wyniosły 176,4 mln zł w I połowie 2023 r.
  • Zysk z działalności operacyjnej w pierwszej połowie 2023 r. wyniósł 34,4 mln zł (vs. 17,6 mln zł w pierwszej połowie 2022 r.)
  • Zysk netto wyniósł 26,5 mln zł w pierwszej połowie 2023 roku (vs. 9,8 mln zł w I połowie 2022 r.)
  • 9 projektów Spółki jest w trakcie realizacji – 5 projektów zostało zakończonych i jest w sprzedaży (na dzień 30.06.2023 – 895 lokali w ofercie sprzedażowej)
  • Spółka ma zabezpieczony bank ziemi na aktywność w najbliższych latach

RONSON Development, jeden z największych deweloperów w kraju, na polskim rynku obecny od 2000 roku, opublikował wyniki finansowe za pierwszą połowę 2023 roku. Całkowite przychody Spółki ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych wyniosły 176,4 mln zł. Na przychody miał wpływ rytm realizacji projektów – w pierwszej połowie roku przekazano 385 lokali. Zysk z działalności operacyjnej Spółki w pierwszej połowie 2023 roku wyniósł 34,4 mln zł, w porównaniu do 17,6 mln zł w pierwszej połowie 2022 roku. Zysk netto wyniósł 26,5 mln zł, w porównaniu do kwoty 9,8 mln zł w pierwszej połowie 2022 roku.

RONSON Development sprzedał łącznie w pierwszej połowie roku 494 lokale. Motorami sprzedaży były projekty Miasto Moje (133), Ursus Centralny 129), Viva Jagodno (71) oraz Grunwald Między Drzewami (48). Obecnie w ofercie sprzedażowej dewelopera znajduje się 895 lokali. Spółka przygotowuje kolejnych 16 inwestycji mieszkaniowych oraz 6 projektów PRS. Bank ziemi Spółki jest zabezpieczony na aktywność w najbliższych latach.

– Potężny wzrost sprzedaży mieszkań w pierwszej połowie tego roku – w przypadku naszej Spółki o 132% rok do roku – jest efektem wielu czynników. Na pewno przyczyniła się do niego zmiana rekomendacji KNF dot. wyliczania zdolności kredytowej, ale też uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2%, który mocno zmobilizował tych klientów, którzy długo odkładali swoją decyzję zakupową, a wrócili do niej w obawie przed wyprzedawaniem oferty deweloperskiej, czy dalszymi wzrostami cen. Sądzę, że pewną rolę odegrał też efekt bazy, bo jeszcze rok temu mierzyliśmy się z dołkiem zakupowym. My wtedy działaliśmy strategicznie i wprowadziliśmy największą w historii firmy ofertę sprzedażową, dzięki czemu byliśmy dobrze przygotowani na obecne mocne odbicie rynkowe – mówi Boaz Haim, Prezes RONSON Development.  I dodaje – Jesteśmy przygotowani, by także w drugiej połowie tego roku odpowiedzieć na popyt zgłaszany przez naszych klientów. W drugim półroczu mamy w planach uruchomienie dwóch nowych projektów – piątego etapu inwestycji Nowe Warzymice w Szczecinie, gdzie powstanie 60 mieszkań oraz zupełnie nowego projektu na Dolnym Mokotowie w Warszawie – Zielono Mi, gdzie powstaną 92 mieszkania.

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży RONSON Development przyznaje, że program Bezpieczny Kredyt 2% mocno pobudził klientów, którzy odkładali swoją decyzję
o zakupie mieszkania. Jak dodaje – Spodziewamy się, że druga fala klientów przypłynie na przełomie sierpnia i września, kiedy do obsługi programu najprawdopodobniej dołączy znaczna większość banków. Spodziewamy się mocnej sprzedaży w II półroczu, na którą oczywiście będziemy przygotowani. Na ten moment nasza pula sprzedażowa obejmuje blisko 900 lokali, a w planach mamy kolejne uruchomienia projektów.

Wiceprezes Gutowski podkreśla, że uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2% jest kolejnym, jedynie doraźnym rozwiązaniem, które pobudza rynek w nierówny sposób, bo tylko po stronie popytowej. – Środowisko deweloperskie od lat apeluje o konieczność zmian po stronie podażowej – zwiększenie dostępności działek w miastach, poprawę infrastruktury, czy skrócenie procedur administracyjnych.

Jak komentuje Yaron Shama, Dyrektor Finansowy RONSON Development – We wszystkich swoich projektach, RONSON nadal w głównej mierze koncentruje się na rentowności, z silnymi możliwościami przepływów pieniężnych, wspieranymi przez nasze solidne praktyki zarządzania ryzykiem finansowym, by przewidywać i dostarczać nasze produkty do różnych segmentów klientów. Jak dodaje – Chociaż niepewność w środowisku makroekonomicznym i operacyjnym utrzymuje się, jestem przekonany, że dobre wyniki finansowe RONSON, wraz z naszym modelem biznesowym i odpornym portfelem, dobrze pozycjonują Grupę, aby nadal dostarczać najlepszej jakości projekty, generować wymagane przepływy pieniężne dla dalszych działań, a także tworzyć trwałą wartość dla naszych akcjonariuszy.

Ronson Development