08-05-2023

„Bezpieczny Kredyt 2%” - jakie mieszkanie kupi singiel, a jakie rodzina?

„Bezpieczny Kredyt 2%” - jakie mieszkanie kupi singiel, a jakie rodzina?
Rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”, który ma pomóc młodym Polakom sfinansować zakup pierwszego mieszkania lub domu ruszy w lipcu br. Jednym z proponowanych rozwiązań jest „Bezpieczny Kredyt 2%”, czyli system dopłat, dzięki któremu rata kredytu hipotecznego będzie niższa przez okres 10 lat. Bez względu na to, czy jesteś singlem, czy tworzysz rodzinę z dziećmi, możesz starać się o rządowe dofinansowanie kredytu mieszkaniowego. Sprawdź szczegółowe warunki programu i jak lokal możesz kupić.

Od 1 lipca 2023 r. młodzi Polacy będą mogli skorzystać z kredytu ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo lub wybrać opcję otwarcia konta mieszkaniowego z dopłatą. „Bezpieczny Kredyt 2%” adresowany jest do osób, które są już gotowe kupić mieszkanie, a „Konto Mieszkaniowe” do tych, którzy planują to w perspektywie następnych kilku lat. Najwięcej emocji wywołuje pierwszy instrument, czyli niski kredyt 2%, gdyż to on z pewnością będzie przekładał się szybciej na realne zakupy nieruchomości.

Bezpieczny Kredyt 2% - spełni marzenia młodych Polaków o własnym „M”?

Jak wskazują dane Eurostatu, prawie połowa młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka z rodzicami. W 2021 roku średni wiek wyprowadzania się z domu rodzinnego wśród mężczyzn w Polsce przekroczył 30 lat. Na decyzję młodych ludzi o zakupie mieszkania wpływa wiele czynników, wśród których dominują wysokie ceny za metr kwadratowy nieruchomości oraz wysokie raty kredytu hipotecznego. W związku z tym wiele młodych rodaków nie kupuje mieszkania, ponieważ z jednej strony ich na to nie stać, a z drugiej, nawet gdy mają zdolność kredytową, odstraszają ich kwoty miesięcznej raty.

Nowy projekt ma rozwiązać palący problem młodych osób, których nie stać dzisiaj na zakup swojego mieszkania. Z opcji „Bezpieczny Kredyt 2%” będą mogły skorzystać osoby do 45. roku, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Singiel będzie mógł otrzymać kredyt w wysokości do 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub par posiadających co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł. Maksymalna kwota wkładu własnego wynosi 200 tys. zł. Co ważne, przy kupnie mieszkania nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Z założeń programu wynika, że budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Stała stopa będzie ustalona na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach).

Jakie mieszkanie kupi singiel?

Maksymalna wysokość kredytu w przypadku osób żyjących w pojedynkę to 500 tys. zł. Czy pół miliona na mieszkanie to dużo? To zależy od miasta, w którym planujemy kupić nieruchomość.

W najdroższych miastach w Polsce biorąc kredyt na 500 tys. złotych, możemy np. kupić: ok. 40 m2 w Krakowie, ok. 42 m2 w Gdańsku, 48 m2 w Katowicach i ok. 37 m2 w Warszawie.

Dla przykładu singiel zarabiający 5 tys. zł, w Warszawy ma szansę kupić za kwotą 500 tys. zł kredytu uzyskanego w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, rozkładową kawalerkę z rynku pierwotnego. Przy dodaniu ok. 50 tys. zł. wkładu własnego może już wybierać w komfortowych 2 pokojach z widną kuchnią i dużym balkonem, a do tego w korzystnym harmonogramie płatności, jaki oferuje deweloper Aurec Home.

- Inwestor Aurec Home przygotował dla osób ubiegających się o kupno nieruchomości w programie „Bezpieczny Kredyt 2%” okazjonalny harmonogram płatności: 20%-70%-10%. Dzięki niemu klient płaci tylko 20% wartości mieszkania przy podpisaniu umowy rezerwacyjnej. Druga transza 70% jest regulowana w okolicach września, kiedy nabywca dopełni formalności związanych z kredytem w banku i rządowymi dopłatami, a ostatnie 10% przy odbiorze lokalu – tłumaczy Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Klienci już rezerwują mieszkania z osiedla Miasteczko Jutrzenki i podpisują umowy rezerwacyjne lub standardowe umowy deweloperską z zaliczką w wysokości 20%. Płatność w trzech transzach 20% - 70% - 10% jest wygodnym rozwiązaniem dla obu stron. I co najważniejsze – bezpiecznym, deweloper Aurec Home gwarantuje, że jeśli klient nie otrzyma kredytu, będzie mógł się wycofać z umowy bez żadnych konsekwencji.

Jakie mieszkania będą dostępne dla rodzin?

Małżeństwa lub pary posiadające co najmniej jedno dziecko mogą wybierać w lokalach do kwoty 600 tys. zł z opcją „Bezpieczny Kredyt 2%”. W przypadku pary z zarobkami 7 tys. zł miesięcznie możliwości wyboru dwupokojowego mieszkania w stolicy są już spore, ma ona także szanse na lokale trzypokojowe.

- Co więcej, para zarabiająca wspólnie 10 tys. zł miesięcznie może liczyć na ok. 600 tys. zł kredytu. Jeżeli dysponuje wkładem własnym w kwocie ok. 50 - 100 tys. zł to może rozglądać się już za 3 pokojowym lokum do 65 m2. zarówno w Warszawie, jak i w innych polskich miastach – komentuje Mariola Żak.

W poszukiwaniu komfortowych 3-pokojowych lokali w stolicy warto wybrać się do dewelopera Aurec Home, który do dyspozycji nabywców oddaje mieszkania z zielonego osiedla Miasteczko Jutrzenki zaprojektowane zgodnie z trendem „live&work”. Spory metraż mieszkania, a także przesuwne wewnętrzne ściany dają duże możliwości aranżacyjne już na etapie budowy, w tym zaplanowanie przestronnej, jasnej kuchni z oknem oraz stworzenie takich pomieszczeń, jak garderoba. Duże, ustawne lokale z łatwością można zaaranżować jako miejsce do życia dla całej rodziny i przestrzeń do pracy zdalnej nawet dla dwóch osób.

Które banki będą udzielać kredytu na 2%?

Preferencyjne kredyty 2% będą udzielane przez banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Koszty związane m.in. z dopłatami do kredytów będą pokrywane ze środków utworzonego w BGK Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Rząd zakłada, że większość banków komercyjnych przystąpi do programu.

 

Aurec Home