16-07-2024

Infrastruktura integracyjna w nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych

Infrastruktura integracyjna w nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych
Sąsiada to bliski przyjaciel na wyciągnięcie ręki. Pożyczy cukier, gdy zabraknie go w trakcie pieczenia ciasta, zaopiekuje się dziećmi w nagłych przypadkach, nakarmi kota, wyprowadzi psa na spacer czy podleje kwiaty podczas naszej nieobecności. Czy dziś w pędzącym świecie mamy szanse i przestrzenie do budowania relacji sąsiedzkich? Tak, pod warunkiem, że kupimy mieszkanie na nowoczesnym osiedlu z infrastrukturą integracyjną.

Dobre stosunki sąsiedzkie bez wątpienia sprzyjają tworzeniu silnych i zintegrowanych społeczności, wzmacniają więzi i budują poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Doskonale o tym wiedzą świadomi deweloperzy, którzy dbają o to, aby osiedla mieszkaniowe były nie tylko komfortowe i funkcjonalne, ale także dostosowane do wspólnego spędzania czasu.

Infrastruktura integracyjna w nowoczesnych osiedlach:

Zielone dachy

Naukowcy już dawno udowodnili, że przyroda korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka. Pomaga zrelaksować się, odpocząć i złagodzić stres. Choć ogrody na dachach budynków mieszkalnych są jeszcze nowością na polskich osiedlach, to deweloperzy coraz śmielej stosują takie rozwiązania w swoich inwestycjach. Dlaczego warto zainwestować w przygotowanie takie przestrzeni dla mieszkańców? Wyjaśnia Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu z Aurec Home.

- Podniebny ogród nie należy do najłatwiejszych pod względem wykonawstwa, aranżacji oraz pielęgnacji. Wymaga m.in. rozłożenia specjalistycznych podłoży, wykonanie systemów drenażu i retencji wody opadowej oraz wykonanie nasadzeń na dachu. Trzeba jednak przyznać, że efekty są spektakularne, a korzyści z dodatkowej zielonej przestrzeni znacznie przewyższają koszty utrzymania. Dzięki zielonym dachom integracyjnym lokatorzy mają dostęp do niecodziennej strefy relaksu, gdzie mogą odpoczywać, organizować spotkania sąsiedzkie z imponującym widokiem na panoramę miasta. Odpowiednio skomponowana roślinność umieszczona na powierzchni dachów nie tylko pięknie zdobi przestrzeń, ale także stanowić barierę dla zanieczyszczeń, pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen. Co więcej, zielone dachy to również świetna termoizolacja – zarówno zimą, jak i latem. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii, a w konsekwencji na niższe opłaty za prąd i ogrzewanie.

Zielone przestrzenie i oczka wodne

Wspólna przechadzka z sąsiadem, spacer z psem, przejażdżka rowerowa czy wypoczynek na ławkach solarnych przy oczku wodnym? Zielone przestrzenie dają wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Odpoczynek wśród zieleni, tuż nad wodą sprzyja relaksowi i odprężeniu. Ławki solarne czy ścieżki spacerowe zachęcają do integracji i rozmów, co sprzyja umacnianiu więzi sąsiedzkich i nawiązywaniu nowych znajomości.

Restauracje i kawiarnie

Lokale gastronomiczne są naturalnymi miejscami spotkań, gdzie sąsiedzi mogą razem wypić kawę, zjeść posiłek i swobodnie porozmawiać. Osiedlowe knajpki często organizują różnego rodzaju wydarzenia, m.in.: wieczory tematyczne, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty kulinarne czy pokazy filmowe. Takie wydarzenia przyciągają mieszkańców i sprzyjają integracji sąsiedzkiej. Co ważne, w niektórych kawiarniach są specjalne dni lub godziny dla różnych grup, np. seniorów, młodych rodziców czy miłośników książek, co sprzyja tworzeniu więzi w ramach wspólnych zainteresowań. W miłej restauracyjnej atmosferze można także urządzić chrzciny, komunie czy inne przyjęcie rodzinne tuż koło domu, bez potrzeby przemieszczania się do innej lokalizacji.

- Szczególnie warta polecenia jest przestrzeń restauracyjna powstająca w industrialnym osiedlu Fabrica Ursus, do której prowadzi wejście przez imponujące patio. Część A, czyli dawna brama i hala fabryczna poza wkomponowanymi zabytkowymi murami, zapewnią mieszkańcom bliskość usług, restauracji oraz doznań kulturalnych. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki mieszkalne ze 135 komfortowymi mieszkaniami. Nabywcy już teraz mogą wybierać z lokali premium o metrażach od 36 do 80 mkw. – rekomenduje Mariola Żak.

Strefy sportowe Aurec Active

Nic nie łączy bardziej niż wspólna pasja. Czy może być coś przyjemniejszego niż rozpoczęcie dnia od relaksacyjnej sesji jogi z sąsiadką, czy ćwiczeń na siłowni z sąsiadem? W nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych te aktywności są na wyciągnięcie ręki.

-W Aurec Home dbamy o zdrowie, dobre samopoczucie i integrację mieszkańców. We wszystkich inwestycjach tworzymy strefy aktywności Aurec Active, a w nich: sale fitness, pilates i siłownie: stacjonarna i plenerowa. Przestrzeń rekreacyjna w duchu smart home jest szczególnie doceniana przez aktywnych lokatorów, którzy nie muszą przemieszczać się do odległych ośrodków sportowych, by zadbać kondycję. Dodatkowym plusem jest to, że strefa sportowa jest bezpłatna i dostępna całą dobę – dodaje ekspertka.

Szklarnie uprawne

Szklarnie uprawne na osiedlach mieszkaniowych mają potencjał nie tylko jako źródło świeżych produktów, ale także jako ważny element budowania i wzmacniania więzi sąsiedzkich. Któż z nas nie marzy o własnym ogrodzie pełnym zdrowych warzyw, owoców i pięknych kwiatów? Dzięki szklarniom uprawnym ulokowanym na terenach wspólnych lokatorzy mogą spełniać swoje marzenia i nawet w wielkim mieście śniadania dekorować świeżymi ziołami z własnego ogródka. I to przez cały rok. Wspólne cele zdrowotne i ekologiczne mogą być doskonałym tematem do rozmów i wymiany doświadczeń. Propagowanie zdrowego trybu życia poprzez dostęp do świeżych produktów może łączyć mieszkańców we wspólnym dążeniu do lepszego samopoczucia.

Interaktywne place zabaw i domki dla owadów

Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Spacer? Jazda na rowerze? Harce na placu zabaw? Dzieci są zawsze na TAK! Dlatego nowoczesne osiedla mieszkaniowe są wyposażone w integracyjne place zabaw, dostosowane do różnych grup wiekowych. Takie przestrzenie wspólne są naturalnym miejscem spotkań dla dzieci, które bawiąc się razem, nawiązują nowe przyjaźnie. To również stwarza okazje dla rodziców i opiekunów do rozmów i budowania relacji.

– W Aurec Home dbamy o komfort życia wszystkich lokatorów, także tych najmłodszych, dlatego do dyspozycji oddajemy edukacyjne i wodne place zabaw oraz drewniane leżanki do wypoczynku przy fontannach i oczku wodnym. Standardem są także domki dla owadów, które doskonale uzupełniają małą architekturę osiedlową. Udowodniono, że ptasi śpiew działa pozytywnie na zmęczoną psychikę i obniża poziom stresu. Domki te, poza schronieniem dla owadów pełnią też funkcję edukacyjną i mogą być cenną lekcją przyrody dla przedszkolaków – komentuje Mariola Żak z Aurec Home.

Budowanie relacji sąsiedzkich przynosi liczne korzyści zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznościowym. Dobrze przemyślana i zaprojektowana infrastruktura integracyjna sprzyja tworzeniu silnych, wspierających się grup i prowadzi do poprawy jakości życia, większego poczucia bezpieczeństwa oraz ogólnego dobrostanu mieszkańców.

 

Aurec Home