12-09-2023

Trendy w preferencjach mieszkaniowych

Trendy w preferencjach mieszkaniowych
Na rynku mieszkaniowym w ostatnim czasie dominuje kilka trendów, które mają decydujący wpływ na decyzje inwestycyjne. Przyczyniły się do tego zmiany zachodzące w gospodarce tj. rządowe programy mieszkaniowe, dostępność kredytów hipotecznych, migracje, zrównoważony rozwój i ewolucja rynku pracy. Świadomość najnowszych trendów pozwala klientom lepiej zrozumieć rynek i korzystnie kupić wymarzone „M”, a deweloperom dopasować oferty do aktualnych potrzeb nabywców

Poznaj obowiązujące trendy w preferencjach mieszkaniowych dotyczące zarówno lokali, jak i przestrzeni inwestycyjnych w innowacyjnych osiedlach.

Kompaktowe „M”, czyli metraż mieszkania

Jak wskazują analizy rynku nieruchomości Aurec Home, małe mieszkanie wciąż jest wielkim marzeniem niejednego Polaka. Nie każdy ma to szczęście, że jego dochody pozwalają na zakup dowolnego apartamentu czy ubieganie się o kredyt mieszkaniowy. Zasobność portfeli rodaków pokazuje badanie „Oszczędzanie Polaków w inflacji”, przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, z którego wynika, że blisko 70 proc. Polaków przyznaje, że obecnie jest im coraz trudniej oszczędzać pieniądze. W ostatnim czasie spada zdolność kredytowa średnio zarabiających, a ceny nieruchomości rosną szybciej niż ich dochody, co czyni zakup własnego mieszkania coraz trudniejszym. Dlatego spora grupa młodych osób chcąc „pójść na swoje”, decyduje się na zakup kompaktowego mieszkania, czyli lokalu dwupokojowego do 40 m2 lub małej „trójki” do 55 m2.

- Powyższe decyzje zakupowe dotyczące metrażu mieszkań podyktowane są w dużej mierze cenami lokali i wytycznymi programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, który rozpala rynek nieruchomości. Jak zauważamy w Aurec Home, ok. 60% kupowanych mieszkań z Dzielnicy Lawendy jest dofinansowana rządowym programem. Potwierdzeniem tego są dane BIK Indeks – PKM, z których wynika, że o prawie 300% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 r. W ubiegłym miesiącu wnioskowało łącznie 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 213,8%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu br. wyniosła 410,4 tys. zł i była wyższa o 21,9% w relacji do wartości z sierpnia 2022 r. – komentuje Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Smart home — nowe technologie w mieszkaniach

Rosnące zainteresowanie technologiami smart home, takimi jak automatyzacja, systemy zarządzania energią czy zabezpieczenia, stwarza nowe możliwości dla inwestorów i deweloperów. Mieszkania wyposażone w inteligentne rozwiązania wznoszą komfort codziennego życia na wyższy poziom. Przy okazji zwiększają bezpieczeństwo domowników i dają szansę na to, by zaoszczędzić co nieco na rachunkach za prąd. Dla przykładu w ekologicznej inwestycji Miasteczko Jutrzenki deweloper Aurec Home we wszystkich częściach wspólnych instaluje źródła światła wykorzystujące technologię LED. Czujniki ruchu w połączeniu ze światłem LED zainstalowane na klatkach schodowych i w korytarzach znacznie obniżają zużycie energii, a co za tym idzie koszty utrzymania nieruchomości.

Lokale wielofunkcyjne na topie

Preferencje mieszkaniowe społeczeństwa uległy zmianie w dobie pracy zdalnej, która zyskała na popularności tuż po wybuchu pandemii COVID-19. Wtedy to wzrosło zapotrzebowanie na mieszkania z dodatkowymi pokojami, które były wykorzystane jako przestrzeń do pracy czy nauki. I jak pokazują statystyki Aurec Home, trend ten pozostał na rynku mieszkaniowym do dziś.

- Zauważamy, że istnieje spora grupa osób kupujący mieszkania, która potrzebuje elastycznych rozwiązań, pozwalających na łatwe przekształcenie wewnętrznej przestrzeni mieszkalnej i dopasowanie jej do potrzeb całej rodziny. Dlatego stworzyliśmy indywidualną ofertę dedykowaną dla tych odbiorców – Live&Work, w której wszystkie wewnętrzne ściany w lokalach można przesunąć, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne już na etapie budowy. W kompaktowym 3-pokojowym „M” lokatorzy mogą swobodnie zaplanować przestronną kuchnię z oknem, garderobę, przestrzeń do pracy nawet dla dwóch osób czy miejsce do nauki lub zabawy dla najmłodszych — mówi Mariola Żak, ekspert rynku nieruchomości z Aurec Home.

Infrastruktura osiedlowa = komfortowa przestrzeń do życia

Kolejnym trendem wpływającym na wybór osiedla mieszkaniowego jest rozwinięta infrastruktura – podnosi ona atrakcyjność inwestycji i komfort życia mieszkańców. Bliska lokalizacja sklepów, punktów usługowych tj. piekarnia, pralnia, fryzjer, restauracja czy paczkomat oraz placówek edukacyjnych obok miejsca zamieszkania to luksus dla młodych, zabieganych lokatorów. Rodziny z dziećmi przy wyborze mieszkania z pewnością zwrócą uwagę także na dostępność w pobliżu żłobka i przedszkola. Dlatego deweloper Aurec Home zdecydował się utworzyć na parterze jednego z budynków zlokalizowanego w inwestycji Miasteczko Jutrzenki, niepubliczne przedszkole sportowo – językowe oraz prywatny żłobek – Fair Play.

Od kiedy pandemia COVID-19 „zamknęła” nas na kilka miesięcy w domach, dziś jak nigdy doceniamy możliwości obcowania z naturą i spędzanie wolnego czasu na dworze. Dlatego w nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych tj. Miasteczko Jutrzenki nie brakuje miejsca dla aktywnych lokatorów, którzy mogą uprawiać sport w strefie Aurec Active. Do dyspozycji mieszkańców deweloper oddaje sale fitness i pilates oraz stacjonarną i plenerową siłownię. Po całym dniu lokatorzy mogą odpocząć w komfortowych częściach wspólnych tj. na drewnianych leżanka tuż obok oczka wodnego lub w przestrzeni do relaksu usytuowanej na dachach budynków z widokiem na panoramę Warszawy.

Eko-budownictwo TAK dla ekologii

Warto wiedzieć, że branża budowlana jest odpowiedzialna za prawie 40 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego odpowiedzialni społecznie deweloperzy w swoich inwestycjach, już na etapie budowy instalują w budynkach elementy oszczędzające energię, m.in.: panele fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną czy gruntowne wymienniki ciepła, aby prowadzić działalność w sposób zgodny z naturą. Tego typu technologie znajdziemy w budynkach warszawskiego osiedla Miasteczko Jutrzenki.

- Koncepcja zrównoważonego rozwoju biznesu ESG jest wpisana w DNA Aurec Home. Eko-rozwiązania są przyjazne dla środowiska i wykorzystują naturalny sposób wytwarzania energii, co oznacza, że mieszkańcy oszczędzają na rachunkach. Szacuje się, że zyski mogą sięgać nawet 40% w skali roku. Ponadto w inwestycji Miasteczko Jutrzenki Aurec Home stosujemy odzysk wody deszczowej, czyli nawadnianie zieleni poprzez deszczówkę z retencji. Na osiedlu ulokowane są w zbiorniki retencyjne, w których magazynowana jest deszczówka, wykorzystywana przez mieszkańców do podlewania ogródków, upraw w szklarni czy osiedlowej zieleni – podsumowuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home, manager z ponad 25-letnim doświadczeniem w prowadzeniu i zarządzaniu operacjami rozwojowymi w Polsce oraz na rynkach międzynarodowych.

Poszukiwane mieszkanie dobrze skomunikowane

Jaka jest najlepsza lokalizacja na kupno mieszkania? Dokładnie taka, w której znajduje się wszystko to, co wpływa na dobre samopoczucie lokatorów i pozwala zaoszczędzić ich czas. Z pewnością będzie to wygodne mieszkanie położone w zielonej okolicy, z dobrym dojazdem do centrum miasta, ale pozbawione charakterystycznego dla niego zgiełku.

-Lokatorzy z osiedla Miasteczko Jutrzenki często podkreślają, że jedną z wielu zalet inwestycji zlokalizowanego na warszawskich Włochach jest transport publiczny. Inwestycja zlokalizowana jest kilka minut od stacji WKD Raków, a podróż pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej lub Warszawskiej Kolei Dojazdowej z dzielnicy Włochy do Śródmieścia trwa ok. 15 minut – dodaje Mariola Żak z Aurec Home.

Eksperci z Aurec Home stale śledzą rynek mieszkaniowy, gdyż bieżąca analiza i monitorowanie trendów umożliwia deweloperowi dostosowanie strategii inwestycyjnych do dynamicznie zmieniających się warunków, a jednocześnie zaoferowanie nabywcom mieszkań w przystępnych cenach z komfortową przestrzenią do życia.

Aurec Home